⭐🚚 Aktuální doba doručení je 1-3 pracovní dny 🚚⭐

Jak vybrat ten nejlepší dárek pro milovníka čokolády

Hledáte dárek, který potěší doslova každého? Dobře, možná ne úplně každého – ale většinu lidí rozhodně ano! S čokoládovými dárky je prakticky nemožné šlápnout vedle. Ať už vyberete klasickou tabulkovou čokoládu, luxusní bonboniéru, exkluzivní pralinky, nebo nápaditou čokoládovou sadu. V tomto článku vám poradíme, jak vybírat, abyste zaručeně potěšili i ty nejnáročnější čokogurmány.

Umění výběru čokoládového dárku

Myslíme si sice, že s čokoládou zkrátka nikdy neuděláte chybu, ale přesto to není úplně jednoduché. Každého totiž potěší něco trochu jiného, a výběr čokoládového dárku je proto potřeba patřičně zvážit. Co všechno byste měli vzít v potaz? Máme pro vás na úvod pár zlatých pravidel, kterými se při výběru řídit.

Vybírejte podle příležitosti

Tím nejdůležitějším, co byste měli při výběru zvážit, je příležitost, ke které se chystáte čokoládu věnovat. Pokud chcete čokoládou poděkovat kolegovi v práci, který za vás vyřídil nepříjemný úkol, postačí pravděpodobně méně nápaditý a nákladný čokoládový dárek, než jaký obdrží babička při oslavě kulatého jubilea. A úplně jiný dárek budete vybírat třeba k svátku zamilovaných. 

Upřednostněte kvalitu před kvantitou

Při výběru čokolády není důležitá kvantita, ale kvalita. To platí vždy. Několika dobře vybranými, kvalitními pralinkami uděláte lepší dojem než velkou bonboniérou plnou méně kvalitní čokolády se spoustou rostlinných náhražek. 

Nebojte se kombinovat

Čokoláda nabízí spoustu prostoru pro kreativitu! A pravý milovník čokolády ocení rozmanitost chuťových požitků. Proto se nebojte zkombinovat čokolády různých chutí, tvarů i textur. Máte tak navíc větší šanci, že obdarovanému přesně trefíte do vkusu – nebo mu pomůžete objevit novou oblíbenou příchuť čokolády. 

Nepodceňujte balení

Nelahoďte jen chuťovým pohárkům, ale také oku. Velkou část výsledného dojmu tvoří prezentace. Tedy to, jak kvalitně a efektně je čokoláda balená. Pěkně zdobená papírová krabička nikdy neurazí, a pokud chcete vyloženě zabodovat, možností je celá řada od dřevěných krabiček až po originální plechové boxy.

Zlatá rada na závěr

Na závěr to nejdůležitější: nezapomeňte při výběru zohlednit toho, koho chcete obdarovat. Pojďme se podívat na to, jak vybrat perfektní čokoládu právě pro vašeho obdarovaného. 

DSC_1500_1280x1280@2x

 

Vybírejte podle typu čokoholika

Vybrat tu správnou čokoládu může být někdy pořádná fuška. Platí pravidlo, že čím lépe dotyčnou osobu znáte, tím snáze se vám bude vybírat. Trochu vám to ale usnadníme. Váš obdarovaný totiž téměř jistě spadá do jedné z následujících kategorií. 

Zastánce hořké chuti

Pokud hledáte čokoládový dárek pro někoho, kdo je příznivcem hořkosladké kontrastní chuti, neuděláte chybu, když budete hledat čokolády s vyšším procentuálním obsahem kakaa. Mezi ideální procentuální poměry patří čokolády kolem 70 až 85 %, což je hladina, ve které velmi dobře vyniká komplexní chuť čokoládové pochoutky. 

Mezi nejoblíbenější čokoládové dárky patří samozřejmě tabulková hořká čokoláda nebo také tabulková Single Origin čokoláda, což je zjednodušeně řečeno čokoláda, která byla vyrobena z kakaových bobů pouze z jednoho regionu. Na výběr samozřejmě máte také ze široké škály čokoládových pralinek nebo čokoládových lanýžů.

Naše tipy:

Milovník bílé čokolády

Milovníci bílé čokolády jsou specifickou skupinou čokoholiků. U výběru bílé čokolády je potřeba postupovat velmi pečlivě a důkladně si pročíst její složení. Opravdu kvalitní bílá čokoláda musí totiž obsahovat vysoký podíl kakaového másla. Právě proto se v porovnání s ostatními čokoládami na jazyku nejrychleji rozpouští. 

Bílou čokoládu můžete svým obdarovaným dopřát v rozličných formách. Klasika, která nezklame, je samozřejmě tabulková čokoláda, ale darovat můžete také třeba ovoce v bílé čokoládě.

Naše tipy:

Věčný pohodář

Do této skupiny patří všichni labužníci, kteří si rádi dopřejí čokoládu ve chvílích odpočinku, zkrátka když si chtějí ulevit od stresu a napětí. Pokud pro ně budete vybírat čokoládový dárek, jistě nešlápnete vedle s lahodnou horkou čokoládou. Tu skutečně kvalitní poznáte podle husté a krémové struktury. Potěšit také může čokoládový krém nebo pomazánka, která je velmi oblíbenou součástí nejrůznějších dárkových košů. A pro kreativní duše jsou skvělé také personalizované dárkové čokoládové sady. 

Naše tipy:

Zdraví mlsouni

Mnoho lidí si také rádo vychutnává čokoládu pro její příznivý dopad na zdraví. Lidé z této skupiny ocení spíše hořkou čokoládu s vyšším procentem kakaa a minimem přidaného cukru. Úsměv na rtech jim také jistě vykouzlí ovoce nebo oříšky máčené v kvalitní čokoládě.

Naše tipy:

Společenští labužníci

Pro některé je čokoláda jednoznačně společenskou záležitostí, která tmelí vzájemné vztahy. Na tuto skupinu uděláte dojem, pokud přinesete vhodnou čokoládu pro společnou přípravu čokoládového fondue nebo jim rovnou sestavíte degustační sadu. Velmi neotřele a zajímavě by v ní mohla například působit čokoláda s červy, která se zaručeně stane předmětem vášnivých diskuzí!

Naše tipy:

Skutečný znalec čokolády

Skutečně náročnou disciplínou může být výběr čokolády pro někoho, kdo se považuje za jejího znalce. Znalci čokolády mají velmi vytříbené patro, a poznají tak i ty nejjemnější chuťové nuance. Jako ideální poměr kakaa v čokoládě se uvádí rozptyl mezi 70 a 85 %, případně vyšší – a váš znalec se nejspíš nesmíří s ničím menším. 

Velký dojem uděláte také řemeslnými čokoládami, které nejsou v běžném supermarketu k dostání. Jistotou je vybírat ze Single Origin čokolád nebo Bean to Bar čokolád. Vedle nešlápnete ani s řemeslně vyráběnými čokoládovými pralinkami.

Naše tipy:

Čokoholik s fantazií

Pro ty, kdo se nespokojí s obyčejnou tabulkou čokolády, existují alternativy rozličných forem. Pokud chcete zážitek z obdarování čokoládou dotáhnout ještě dál, můžete milovníkovi čokolády vybrat dokonce personalizovaný dárek na míru. Možností je mnoho. 

Můžete ho překvapit čokoládovou drobností, ale klidně také celou ručně vyráběnou čokoládovou sadou. Stačí jen vědět, co má váš blízký rád, a o zbytek už se postará vaše kreativita.

Milovníkovi motorismu můžete darovat znak oblíbeného vozu či motorky nebo realisticky vypadající klíčky od auta, zdravotníka potěšíte čokoládovým kufříkem první pomoci s čokoládovými náplastmi, domácí kutil se s chutí zakousne do nové sady nářadí. Fantazii se meze nekladou!

Naše tipy: 

vaness-foto-clanek

Mlsná drahá polovička

Pokud je vaše drahá polovička vyhraněným příznivcem určitého typu čokolády, máte vyhráno. Většinou to ale tak jednoduché není. 

Určitě neuděláte chybu, když vsadíte na osvědčenou klasiku, mléčnou čokoládu s jemnou a krémovou strukturou, která patří mezi nejprodávanější druhy čokolády vůbec. Na výběr máte širokou škálu produktů, jako jsou čokoládové tyčinky, čokoládové pralinky nebo ořechy a ovoce v mléčné čokoládě. Ohromit ale dokáže i „obyčejná“ tabulková čokoláda, pokud vyberete zajímavou příchuť nebo ji opatříte pěkným dárkovým balením.

Nebojte se ani nápaditých čokoládových sad – ať už je budete vybírat podle zájmů vaší milované polovičky, nebo sáhnete po odvážnější variantě z kategorie erotických čokoládových sad.

Naše tipy:

Na co si dát pozor

Když už znáte typ vašeho čokoholika, musíte mít před finálním výběrem na paměti ještě jednu věc. Neméně důležitou. Má obdarovaný nějaké dietní omezení? 

  • Intolerance laktózy – Člověk s intolerancí laktózy sice neocení mléčnou čokoládu, ale i tak máte z čeho vybírat. Poohlédněte se mezi hořkými čokoládami bez přidaného mléka. Sázkou na jistotu je také štítek s označením veganské potraviny.
  • Intolerance lepku Ve většině čokolád nenajdete obilné produkty, které by způsobovaly celiakům problémy. Přesto je dobré nenechávat nic náhodě a pečlivě projít složení nebo sledovat certifikaci čokolád, ze kterých vybíráte.
  • Alergie na ořechy Alergie na ořechy často provází poměrně bouřlivá reakce, a tak si složení čokolády vždy ověřte. I čokolády, které vyloženě neobsahují kousky ořechů, vás mohou překvapit. Někteří výrobci používají například arašídy jako plnivo, zejména u levných čokolád.
  • Alergie na sóju – Do čokolády se občas přidává také sójový lecitin, který usnadňuje její zpracovávání. Proto opět pozorně čtěte složení daného výrobku. Ty úplně nejkvalitnější čokolády nahrazují sójový lecitin vyšším podílem kakaového másla. 
  • Vegan – Vybírat čokoládu pro vegana nemusí být tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Veganské potraviny jsou totiž poměrně důsledně označovány, a tak stačí jen sledovat příslušnou certifikaci.

Balení: vstupní brána k úspěchu

Že bude čokoládový dárek trefou do černého, je díky našemu návodu prakticky zaručeno. Pokud jej ale chcete proměnit v nezapomenutelný zážitek, věnujte pozornost i pěknému balení

Čokoládu můžete opatřit pořádnou mašlí, úhledně naskládat do dárkového košíku, můžete ji ale také nechat zabalit do tajemné dřevěné truhličky nebo v případě sady čokoládového nářadí třeba i do plechové bedny. Buďte zkrátka kreativní!

Vyberte tu pravou

Čokoláda je dárek, který boří hranice. Jejím správným výběrem můžete udělat nesmazatelný dojem. Obzvlášť pokud si dáte na jejím výběru záležet. Vezměte v potaz chuťové preference obdarovaného, přizpůsobte dárek tomu, co má rád, ohromte ho krásným dárkovým balením – a úspěch je zaručen!

Už víte, kterou vyberete? Pokud si stále nejste jistí, načerpejte inspiraci na našem e-shopu.